YÜZEY İŞLEMLERİ

İster toz boya uygulanmış ister eloksal bir yüzey işlemi seçin, daha sonrasında boyaya veya verniğe yatırım yapmak zorunda kalmadan pencerelerinizin ömür boyu süren güzelliğinin tadını çıkarabilirsiniz. Diğer materyallerin tersine, toz boya kaplı veya eloksalli alüminyum UV radyasyonundan etkilenmez, paslanmaz veya çürümez; bu da onu oldukça az bakım gerektiren bir materyal yapar. Pencerelerinizin yüzey kaplamasının sadece estetik bir değeri yoktur, bu kaplama aynı zamanda alüminyumu korur.

Saf alüminyum, metali dış ortama karşı koruyan bir oksit tabakası nedeniyle paslanmaya karşı çok dayanıklıdır.  Bu doğal, işlenmemiş yüzey ilk alüminyum pencerelerin tipik görünümüne sahiptir.  Bununla birlikte günümüzde, alüminyumun yüzey işlemleri için dayanıklılığını arttıran ve sistemlere ekstra bir tasarım yönü katan yeni teknikler geliştirilmiştir.   

Toz Boya Kaplama

Profil sistemlerinizde hayal edebildiğiniz her rengi sunmak için, Reynaers toz boya kaplama olarak adlandırılan bir boyama tekniği uygulamaktadır. Toz boya kaplama işleminde, alüminyumun ilk olarak yağı giderilir ve temizlenir. Daha sonra statik yüklü profillere renkli bir toz püskürtülür. Bu profiller fırınlarda pişirildiğinde, tozun erimesi suretiyle alüminyum üzerinde stabil ve kalite bir kaplama oluşması sağlanır. En yüksek kaliteyi garanti etmek için, bu prosedür Avrupa Qualicoat standardını yüksek kılavuz ilkelerine uygun olarak yürütülür.

Eloksal

Yüzeye uygulanan eloksal işlemi profillere kontrollü bir oksit tabakası kazandırarak doğal görünümle birlikte yüksek düzeyde korunma sağlar. Anotlama işleminde, profiller bir kimyasal banyosuna daldırılmadan önce yağları giderilir ve temizlenir. Burada yapay oksidasyon gerçekleşerek alüminyumun gözeneklerinin açılmasını sağlanır. Daha sonra profiller metal oksit banyosunda renklendirilir. Son olarak, gözenekler özel buhar banyosunda tekrar kapatılır. En yüksek kaliteyi elde etmek için, bu özel prosedür Avrupa Qualanod standardının yüksek kılavuz ilkelerine uygun olarak yürütülür.

Hangisini Seçmeliyim?

Toz boya uygulama ve eloksal arasında neredeyse hiç kalite farkı bulunmamaktadır, tek küçük fark estetikle ilgilidir. Toz boya uygulamasında alüminyumun yüzeyi bir üst tabaka ile kaplanırken, eloksalde alüminyumun orijinal yapısı korunur. Ancak, sahil bölgeleri veya büyük şehirler gibi bazı aşırı veya agresif (kirli) ortamlarda ekstra koruma gerekir. Bu nedenle Reynaers, böyle bölgeler için profillerin toz boya ile kaplanmadan önce eloksallenmesini tavsiye etmektedir. Bu iki tekniğin kombinasyonu bina elemanlarınızın uzun süre boyunca tam anlamıyla korunmasını sağlar.