Dalston Lane

Dalston Lane

Robin Gimblett Goddard Manton

Dalston'a ne oldu? Yirmi yıl önce yerel tarihçi Patrick Wright, kaybolan bir Dalston'un "Harabeler Yolunda Bir Yolculuk: Londra'nın Son Günleri" ne nostaljik olarak yazdı. Mülk ve eşyaların gözenekli olduğu ve zamanın yavaşladığı veya tamamen durduğu bir Dalston. Mağazalar 1950'lerde sıkışıp kalmıştı ve insanlar amaçsızca yaşadılar ve birbirlerine yardım ettiler. Wright, Dünya'nın Yaklaşık 300 Yarda olarak adlandırılan bölümünün son paragraflarında Dalston'un topluluğunu tırmanan bir değişimi konusunda geçici bir nüfusa ev sahipliği yapacakları konusunda uyarıda bulunuyor.

Wright son tahminlerini yanlış yapmış olabilir, ancak Dalston'a kesinlikle bir farklılık geldi ve Londra'lılar doğu Londra'daki Yerleşimdeki bu yeri daha çok duydular. Brick Lane, Spitalfields ve Shoreditch'den ödünç alan Dalston, giderek kentin aydınları için ev sahipliği yapıyor ve şimdi bistroları ve fedakar topluluk bahçeleri, işçi kafeleri ve inşaatçılardaki tüccarları ile birlikte yaşıyor. Bununla birlikte, Dalston'un yapılı çevre ve demografik planladığı vizyoner bir planı var. Bu planın bir kısmı, 2007'de Hackney Belediyesi ve Londra Kalkınma Ajansı tarafından başlatılan ve Barratt Homes aracılığıyla gerçekleştirilen bir kentsel yenilenme programı olan Dalston Meydanının 1. Etabı ile fiziksel biçimde başladı. Kingsland Yolu ve Dalston Lane kavşağında yeni bir istasyonun yanında üç fazda toplam 553 konut inşa edildi. Bu konutlara ek olarak, gelişme 3.200 m²'lik bir halk kütüphanesi, 2.650 m²'si ticari alan ve 5200 m²'lik topluluk alanı, 4.300 m²'lik peyzajlı bir halka açılmıştır.

Batı cephesinden görülen kare bahçesi projesi (I. evre yapımı)

Halk meydanı bu nedenle gelişimin odak noktası ve orta-yüksek katlı binalarda kuzey-güney yönünde uzanıyor. Arup Associates tarafından tasarlanan 1. Aşama, Dalston Lane Güney, 2010 yılında tamamlanmış ve 244 yeni daireden oluşmaktadır. Goddard Manton Architects'in Robin Gimblett, her aşamada yardımcı olmak üzere atandığını, binanın tuğla cephe binasının sağlamlığını vurguladığını ve pencere deliklerinin tuğlarla delindiğini açıklar. Sıradışı özellik, batı cephesinden halk meydanına bakan kış bahçeleridir. Dikey ve yatay çerçevelemenin ritmi ve deseni renk (açık ve koyu renk) kullanılarak oluşturulmuştur. "Reynaers ürünleri tüm site boyunca kullanılmıştır. Bununla birlikte, kış bahçeleri en ilginç kullanım alanıdır. Burada, CW 50 perde duvar sistemi sabit cam ve sabit ahşap kanatlarla birleştirildi. CW 50, binaya maksimum düzeyde ışık girişi sağlar ve sınırsız yaratıcılık özgürlüğü sunar. Balkonlar için yenilikçi bir sürgülü cam sistemi olan GP 51 kullanıldı. Zemin seviyesinde CW 50 sistemi, sabit camın ve sırlı camların yanı sıra mağaza cepheleri ve kütüphane için de kullanılmıştır.

Bu arada McAslan ve Partners, 2. Faz, Dalston Junction Kavşağını tasarladı. Burada mimarlar dört katlı, dört direğe ayrılmış dört katlı binayı, üç katlı altı katlı olarak tasarladılar. Balkonlar doğuya doğru, batıda Kingsland Yolu'na doğru bakan cepheyi uzattı. Parlak tırabzanı olan balkon, Reynaers'in CP 130 sistem serisinden seçilen sürgülü veranda kapıları vasıtasıyla ulaşılıyor. Aksi takdirde bina, açık alana daha çirkin bir his vermek için beyaz renkli cam takviyeli çimento (GRC) panellerden ve ahşap kaplamadan yapılır. Projenin son aşaması, 2013'te tamamlanması nedeniyle 32 ünite dolgu bloğudur. Projenin boyutu tartışmasız derecede fazladır ve mücadele eden bir topluluk üzerindeki etkisi göz ardı edilemez. Bununla birlikte, Dalston Square projesinin hangi konudaki iyiliğini anlatmak zor. Her durumda, birkaç dakika içinde satılan ve yerel makamların kilit konut ve kentsel çevre politikası hedeflerinin bazılarını karşılamak için çekici yerleşim olanaklarıyla yaya ve bisiklet hareketini teşvik eden yeni, kaliteli ve canlı bir açık sokak manzarası yaratıyor.

Uygulamacı: 
M Price
Mimar: 
Robin Gimblett Goddard Manton
Lokasyon: 
London, United Kingdom View on map
Fotoğrafçı: 
Nick Short Photography
Ortaklarımız: 
Barrat Homes (Investors) Barrat Homes (General Contractors)