Phılıps Lıght Tower Lofts

Phılıps Lıght Tower Lofts

Aşağıdaki videoda, mimar Paul Diederen projeyle sizi sanal bir tura çıkarıyor, böylece özel çözümü sanki oradaymış gibi deneyimleyebiliyor.

En iyi deneyimi elde etmek için, videoyu bir VR kulaklıkla izleyin veya tabletinizde veya akıllı telefonunuzdaki Youtube uygulamasını kullanın. (https://youtu.be/uCN0Y3R1aVA)

Gökyüzünde Eindhoven aydınlığı parlıyor

 

Philips Aydınlatmanın eski merkezi, kendine özgü bir yapıdır. Fonksiyonel, belki de Eindhoven'ın merkezini tanımlamak için en iyi yoldur. Profilleri altın rengi bir kaplamayla eloksal yapılarak ofise altın sarısı renk verildi ve yakın zamanda bu bina Emmasingel bölgesinin görkemli yapısı olacak. Paul Diederen'e göre 'Büyük pencereler ev sakinlere lüks hissi verirke, şehir ve çevresi üzerine ise muhteşem bir görünüm sunuyor.

 

Değer kalitesi

 

Sonuç olarak, bina 2016 yılından sonra 616 çatı katı ve penthouse ile bir apartman kompleksine dönüştürüldü. Foolen & Reijs Vastgoed emlak şirketi Lee Foolen, "Eindhoven'daki ve çevresindeki etkinlik ve bilgi merkezleri nedeniyle çalışanlar için esnek, uygun fiyatlı konuta büyük ihtiyaç duyuldu" belirtti. 'Genel olarak, bunlar yüksek eğitimli, kentsel bir yaşam tarzını ve değer kalitesini kucaklayan insanlar. Lüks görünümü sayesinde bunları tam olarak sunabiliyoruz. "

 

Kentin en iyi manzaralarını sunan 4 metreye 3,5 inç pencere

Sadece birkaç yıl önce, Eindhoven'ın kalbindeki Philips sitesi, geceleri kaçınılması gereken bir yerdi. 'Gri binalar ve yüksek çitlerle donanmış otopark, alanı düz ve kasvetli yaptı. Kısacası: mimari firmadan Paul Diederen ''kesinlikle hayat ve ışıltı enjeksiyonu kullanabilir. Ayrıca, yer yoğunlaşmaya da ihtiyaç duyuyordu. Işık Kenti merkezinde daha küçük konut birimleri için büyük talep var ve bu ofis dönüşüm için imkân sağladı. "

“'Eindhoven'daki ve çevresinde yapılan etkinlik ve bilgi merkezleri nedeniyle çalışanlar için esnek, uygun fiyatlı konuta büyük ihtiyaç duyuldu.”Lee Foolen (Foolen & Reijs Vastgoed)
Lee Foolen (Foolen & Reijs Vastgoed)

Mimarlık çalışmalarını tamamladıktan hemen sonra, Lee Foolen bağımsız bir proje geliştiricisi olarak çalışmaya başladı. İlk birkaç yıl ağırlıklı olarak konut özelliklerini öğrenci yurtlarına ve dairelere dönüştürmek için harcandı. 2004 yılının başlarında ilk ofis dönüşümünü gerçekleştirdi. 2012 yılında ilk büyük dönüşüm projesi gerçekleşti: 13.000 m2 ofis bloğunun konuta yeniden kazandırılması. Bağımsız bir risk taşıyan proje geliştiricisi (Foolen & Reijs Vastgoed ve City Pads adı altında faaliyet gösteren) olarak şirket bugüne kadar 100.000 m2'si aşkın büroya dönüşmüş ve halihazırda 250.000 m2'lik bir geliştirme alanına sahiptir ve yaklaşık 4.000 konut varlığı yaratılmıştır. Eindhoven, Rotterdam, Amsterdam ve Utrecht.

Çevreleyen alan

 

Alan yeniden gelişimde yer aldığından, eski bir merkez binası sadece bir facelift geçiriyor değil, aynı zamanda Emmasingel semtine yepyeni bir dinamik verilmektedir. Mathildelaan'ın yanında, düşük katlı bir apartman kompleksi inşa ediliyor ve yeni bir kule blok da inşa edilecek. Philips Aydınlatmasının arkasında bir park için alan yaratılmıştır. 'Dönüşüme kenti de eklemeli, bir şeyler eklemek lazım' diyen Diederen, vizyonunu açıklığa kavuşturuyor. 'Emmapark'ın üst kısmında akan küçük bir nehir olan Toplumsal Cinsiyet'i tam anlamıyla getirerek ve otel ve catering tesisleri ve bir süpermarket için Philips Aydınlatma tabanında yer ayırarak herkesin hoş karşılandığı bir yer haline geliyor. Bu, şehre fazladan bir değer katar, aynı zamanda binanın yaşam kalitesini arttırır. '

“Bu altın ışıma yasesinde, bina cepheyi gerçekten canlandıran eloksallı alüminyum pencerelerin küçük renk farklarıyla bina çevresine tamamen karışıyor' dedi.”Paul Diederen

Pencere renkleri altın renkli eloksalla elde edildi.

Güneş ışığında, Philips Aydınlatma daha adından daha fazlasını yaşıyor. Yatay çizgileri olan altın renkli pencereler tam anlamıyla binaya parlaklık katıyor. 'Cephede çakıltaşı betonda rengarenk bir nüans bulduk. Bu renk tonu artık pencereler ve yeni traverten paneller tarafından yükseltiliyor, 'diye belirtiyor Diederen renk seçimini anlatırken.

Paul Diederen (1959) 1986'da Eindhoven Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden mezun olmuştur. 2005 yılından beri diederendirrix architecten adı altında Bert Dirrix ile çalışmıştır. Eindhoven'daki mimari firma, diğerlerinin yanı sıra Venlo'daki Nedinsco fabrikasını yeniledi, Eindhoven'daki Witte Dame'i çok amaçlı bir binaya dönüştürdü ve Rotterdam'da Musa'yı tasarladı. Buna ek olarak Diederen, Rotterdam, Tilburg ve Arnhem'deki Mimarlık Akademileri ve Eindhoven Teknoloji Üniversitesi'nde ders verdi. Stimuleringsfonds voor Architectuur'un danışmanlığını yapan, Commissie Welstand en Monumenten Rotterdam'ın üyesi ve De Erven Vleuterweide Utrecht'in danışmanıydı. 1 Haziran 2016'dan beri Diederen, Eindhoven Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Kentsel Tasarım ve Mühendislik bölümünde Transformasyon Tasarımı Profesörüdür.

Büyük cam pencereler ve binanın T şeklindeki tasarımı dairelere bol miktarda doğal ışık getiriyor.

Çatıkatı hissi

T şeklindeki binanın planları, her iki tarafta daireden oluşan uzun koridorları ortaya çıkarıyor. Diederen, "Bina nispeten derin" dedi. 'Doğal ışığın en iyi şekilde kullanılabilmesi için, kapalı cephe parçalarının büyük 3.5 x 4 metre pencerelerle değiştirildi. Bu aynı zamanda bazı dairelerde bulunan videslerin (açık alanlar) yeterli ışık almasını sağlar. Ancak hepsi de bu tecrübe ile ilgili: Camın gücü neredeyse hiç çevre içinde önemsiz hissetmenizi sağlıyor ve sizi tamamen deneyimlemenizi sağlıyor. "Bu his dikey olarak açılan pencerelerle pekiştiriliyor. 'Sadece çatı katı balkonlu, çatı katı yok. Fakat açık hava hissi yaratmak için, pencerelerin orta kısmı sağdan aşağı kaydırılabilir. Alt bölüm daha sonra bir küpeşte görevini görüyor "

116 balkonu çatı katını genişçe balkonlarken, 500 çatı katı motorlu, dikey olarak açılan pencerelerle donatılmıştır..

Pencerenin alt kısmı korkuluğa hizmet eder

Denizcilik sektöründen teknolojiye

 

Mimarlık firması Reynaer'lara bu özel pencereleri sağlamaya yaklaştı. Reynaers'de mimar proje danışmanı Mark van Rosmalen: 'Bu boyutların dikey olarak kayan pencere sistemleri (CP 130-EVS) konut yapımında yaygın değildir. Bununla birlikte, firmamızın uzmanlığı vardı. Bunun nedeni, örneğin, Ren'i yelkenli gemilere bu tür pencereleri sağlamamız. Cephe inşaat firması ve mimarın isteği üzerine sürgülü sistemi daha da geliştirerek bu projenin sıkı gereksinimlerini karşılamaktayız. Pencereler yatay monte edildi ve elektrikle çalıştırıldı. Binanın yüksekliği ile pencere boyutları ve ağırlığı kombinasyonu profillerin boyutlarını belirledi. "Bunlar 76 mm derinliğindeydi ve yüksek rüzgar yükü direnci sunuyor. Diederen: 'Sonuç olarak, hem güçlü hem de heyecanlı görünüyorlar. Çünkü binaya dikey bakarsanız, cephe yumuşak olur, ancak bir köşeden bakarsınız ve pencereler cepheye ekstra derinlik kazandırır. "

Iddialı program

 

Cephe uzmanı Wijmoco pencere sistemlerine pencere açıkken yağmurun gelmesini önlemek için parmak güvenliği kontrol ve hava yastığı dahil olmak üzere özel bir motor taktı. Wijmoco Geveltechniek'ten Richard Wijkamp, ​​teknik zorluklarla uğraşmak zorunda kalmanın yanında sıkı bir programla uğraşmak zorunda kaldıklarını belirtiyor: "Daha sonra Belçika'daki Reynaers'da rüzgar ve su direnci için test edildi." 'Cephe sadece dört ayda kapatılmalı ve 543'ün üzerindeki düşey kayan pencere ve yüzlerce geniş yatay açılan pencereyle donatılmıştı. Stam + De Koning inşaat müteahhiti ile sıkı program, yoğun işbirliği ve koordinasyon sayesinde haftalık teslimatlar ve teslimatları başardık "dedi. Ayrıca cephe inşaat şirketi de şantiyede süreci biraz daha hızlandırdı. 'Pencereler cepheye ekstra güçlü bir cam vakum kaldırıcı ile takıldı. Onları hemen aşağıya sıkıştırmak ve orta pencerenin inmesini sağlamak, ani düşme koruması ve hiçbir iskele uygulamak zorunda kalmadı. "

CP 130-EVS typical element
CP 130-EVS section A-B-C-D

1. Frame profile
2. Rail with cover profile
3. Vent profile
4. Rail
5. Motor
6. Cover profile for ventilation
7. Internal reinforcement

CP 130-EVS section E-F-G

1. Frame profile
2. Rail with cover profile
3. Vent profile
4. Rail
5. Motor
6. Cover profile for ventilation
7. Internal reinforcement

Uygulamacı: 
Wijmoco Geveltechniek
Lokasyon: 
Eindhoven, Hollanda View on map
Fotoğrafçı: 
Hennie Raaymakers
Ortaklarımız: 
Stam + de Koning Bouw (General contractors) Foolen & Reijs Vastgoed (Project developers)
Project solutions: 
CP 130-EVS