Paragon Tower

Paragon Tower

Gökhan Aksoy Mîmarlik

Paragon Kulesi, tabandan yükselen basit bir dikdörtgen prizma biçimindedir. Ofis binası, mimar Gökhan Aksoy tarafından tasarlanmış olup, Türkiye'nin başkenti Ankara'nın Çukurambar ilçesinde bulunmaktadır. 27 kat ofis alanı ve 5 katlı sosyal ve ticari tesislerin yanı sıra servis alanları, park alanları ve bahçelerden oluşmaktadır.

Dikdörtgen şeklindeki arsaya konumlandırılmış, Ankara'nın yakınlarda geliştirdiği ilçelerden birinde, benzer ofis binalarının on yıllar önce yükselmeye başlamış olduğu önemli bir arter yolunun yanında bulunmaktadır. Ofis kulesi, iki birbirine kenetlenmiş L-şeklinde döşeme ve ortadaki merdiven boşluğu bulunan basit bir dikdörtgen prizmadır. Kat alanı, katların her biri kat yukarı doğru küçülür ve kulenin genel kütlesi içinde dinamik bir diyagonal biçim oluşturur.

 

 

 

32 katlı yaklaşık 12.000 metrekare alana sahip olan 27 katlı ofis alanı, toplam 44.600 metrekare inşaat alanı ile sosyal ve ticari tesislerin yanı sıra servis alanları ve park yerleri de içermektedir. 7 ve 17. katlarda yer alan ve ofis çalışanlarına sosyalizasyon alanları sunan ve kafe ve restoran imkânı sunan dört adet yarı açık 'zemin bahçesi' bulunmaktadır. En üst katta ayrıca geniş şehir manzarası olan geniş bir restoran bulunmaktadır.

 

 

 

Bina, eğimli alan nedeniyle iki farklı zemin seviyesinde yer alan iki girişi vardır. Alt kattaki giriş, kuleye bir giriş noktası olarak hizmet ederken üst kat giriş, tabandaki terasta bulunan avluya erişim sağlar. Kulenin kendisinin girişinde, ofis bloğu, tente tarafından vurgulanan bir kamusal alan yaratılmıştır. İyi bir karşılama sağlamak için, üst avlu alanı peyzaj ve kentsel heykeller eklenerek genişletildi.

Kat alanı, her kattan yukarıya doğru daha küçülüp ve çapraz bir şekil oluşturur.

Bu kentsel yerleşimde zemin alanı yaratıcılık ile en üst düzeye çıkarılmıştır.

DAVET BÖLGESİ

 

Üst avlu, kule ve taban arasında bir bağlantı oluşturur. Bu efekt, binayı avlunun çevresindeki bağımsız binalarla bağlayan gölgelikle zenginleştirilmiştir. Bu avlu, halkı bina ile etkileşime girmeye davet eden yarı-kamusal alanlarla ve zemin kattaki açık alanlarla tasarlandı.

 

 

 

Paragon Kulesi, bölgenin etrafına dağılmış haliyle birçok yapıda benzerlik sergiler. Birçok yoğun şehirdeki yerlerde olduğu gibi, mimarlar da hacim kısmen kısıtlayıcı imar kanunları tarafından tanımlandığı için, cephe eklemleri aracılığıyla yaratıcılığını göstermelerine imkân tanıyan basit bir şekilde zemini en üst düzeye çıkarmak zorundaydılar. Bununla birlikte, bu durumda, mimar her ardışık kattaki zemini değiştirerek dinamik ve hoşa giden asimetrik bir form oluşturmayı başarmıştı. Bu dinamizm, faydacı merkezi çekirdek modelden ödün vermeden elde edilmiştir. Eloksallı alüminyum kaplama ve Reynaers'ın CW 50-SC ve CW 50 sistemleri ile oluşturulan cephe desenleri de kulenin dinamizmini arttırıyor.

DÖŞEME KANOPİ

Binanın başarısı, zemin katta oluşturulan ve mükemmel mimari beceriye sahip ortak alanlara borçludur. Dikdörtgen planın kenarlarında yer alan iki büyük bağımsız ünite, büyük mağazalar olarak kullanılmak üzere tasarlanmış ve şık bir yüzen kanopi ile kulenin tabanı ile akıllıca birleştirilmiştir. Bu bağımsız birimler ve kanopiden oluşan iç avlu, kulenin tabanı ile bütünleşmiş olup, Ankara'da etkili bir kamusal alan yaratmaya yöneliktir.

Uygulamacı: 
Panel Cephe
Mimar: 
Gökhan Aksoy Mîmarlik
Lokasyon: 
Ankara, Turkey View on map
Fotoğrafçı: 
Selçuk Çınar
Ortaklarımız: 
Bayraktar Inșaat (Investors) Ufuk Mesken Inșaat (General Contractors)
Project solutions: 
CW 50 Alu on steel