Skip to main content
Private home on grassy hill in Stavelot, Belgium.
09 Mar 2022

Alüminyumun yaşam döngüsü

Yeşil bina projenizde önemli bir adım sürdürülebilir malzemelerin seçimidir. Neyse ki, bir yaşam döngüsü analizi (LCA) en sorumlu çözümü seçmenize yardımcı olabilir. Bu yöntem nasıl çalışır? Ve alüminyumun geri dönüştürülebilirliği hakkında ne söylüyor? Buradan öğrenebilirsiniz.

Yaşam döngüsü analizi, ürünlerin hammaddeden nihai bertarafa kadar tüm yaşamları boyunca çevresel etkilerini değerlendirir - veya biz buna "yaşam sonu" diyoruz. Günümüz inşaat sektöründe, şirketler temel malzemelerinin yaşam döngüsünü değerlendirmeye başladıkça geri dönüştürülebilirlik çok önemli bir konu haline gelmiştir. Burada pencere, kapı ve giydirme cephe çözümlerimizin ana bileşeni olan alüminyuma odaklanıyoruz.

Detail of abstract aluminium façade.

Alüminyum yaşam döngüsü analizi

Veriler bilgiye götürür. Bu nedenle, inşaat sektöründe sürdürülebilirliği ve geri dönüştürülebilirliği teşvik eden bir vakıf olan AluEco, alüminyum cephe elemanlarının çevresel özellikleri üzerine bir çalışma yaptırmıştır. Çalışma, LCA yöntemine dayanmaktadır ve Metal Pencere ve Cephe Endüstrisi Birliği (VMRG) ve Hollanda Endüstriyel Yüzey İşlem Birliği (ION) ile işbirliği içinde gerçekleştirilmiştir.

AluEco ve ortakları, hem toz boya kaplı hem de anodize yüzey işlemi için alüminyum profillerin yaşam döngüsü analizini gerçekleştirmiştir. Ne ortaya çıktı? Alüminyum cephe elemanları en az 75 yıllık bir kullanım ömrüne sahiptir ve en az %95'i geri dönüşüm yoluyla geri kazanılabilir. Teorik olarak bu, cephe bileşenlerinin toplam 1.500 yıllık bir kullanım ömrüne sahip olabileceği anlamına geliyor!

Alüminyum cepheler 75 yıllık kullanım ömrüne sahiptir ve en az %95 oranında geri dönüştürülebilir.

Bu, yapı profesyonelleri için ne anlama geliyor? Örneğin, bu onaylanmış rapor, binalar için bir çevresel sertifikasyon prosedürü olan bir derecelendirme belirlemek için kullanılabilir. Ayrıca, mimarlar, bina danışmanları veya imalatçılar, alüminyum cephe elemanlarının doğru çevresel özelliklerini göz önünde bulundurarak hesaplamalar ve tasarım çözümleri yapabilirler.

Sonsuz geri dönüştürülebilirlik

Estetik, son derece dayanıklı ve enerji tasarruflu özelliklerinin yanı sıra alüminyum, sürdürülebilirlik ve geri dönüştürülebilirlik açısından da mükemmel sonuçlar sunar. Ve diğer birçok yapı malzemesinin aksine, alüminyum geri dönüşüm sürecinde özelliklerini kaybetmez. Her zaman rakipsiz kalite ve performansın keyfini çıkarın

Interior view of lofty conservatory in Riparo, Italy.

Reynaers Aluminium'da, kaliteden ödün vermeden ürünlerimizin geri dönüştürülebilirliğini artırmanın yenilikçi yollarını sürekli araştırıyoruz. Örneğin, mümkün olduğunca çok alüminyum hurdasını geri dönüştürerek alüminyum çemberini daha kolay kapatabilir ve geri dönüştürülmüş malzemelerden sonsuza kadar yeni pencere ve kapı profilleri oluşturabiliriz. Bu, en iyi haliyle döngüselliktir.

Telif Hakkı

Private House Stavelot 1 – Crahay & Jamaigne Architectes (architects), Laurent Brandajs (photographer)
Riparo in Bellavista – Daniele Baiotto & Marco Mancini – Meow Architettura (architects); Laura Cantarella (photographer)