Skip to main content
Outside view of Giving Tree private home in the United States.
15 Mar 2022

Alüminyum geri dönüştürülebilirlik döngüsü nasıl kapatılır?

Alüminyum, hem yeni binaların hem de yenileme projelerinin doğramaları için mükemmel şekilde uygun olan dayanıklı ve çok yönlü bir malzemedir. Ancak %100 geri dönüştürülebilir olduğunu da biliyor muydunuz? Aslında, alüminyumu kalite kaybı olmadan sonsuz sayıda geri dönüştürebilirsiniz. En iyi haliyle döngüsellik.

Reynaers Alüminyum profilleri, size şık bir estetik ve üstün performansı bir arada sunmak için dayanıklı malzemelerden oluşur. Pencere ve kapılarınız, her türlü mimari tarzı tamamlayan çeşitli tasarımlara sahiptir. Ancak sistemler sadece harika görünmekle kalmaz, neredeyse tamamen geri dönüştürülebilir ve sorumlu bir yeşil bina çözümü de sunar. Alüminyumun nasıl yeniden kullanıldığını açıklıyor ve sürdürülebilir yaklaşımımızın faydalarını tartışıyoruz.

"Alüminyum tamamen geri dönüştürülebilir ve her zaman yeşil bir bina çözümü sunar."

Alüminyum geri dönüşüm süreci

Geri dönüşüm süreci, eski alüminyum profillerin sökülmesiyle başlar ve projenize monte edilen yepyeni kapılar, pencereler ve cephelerle sona erer. Aşağıdaki birkaç adımı izleyerek, sınırlı çevresel etkiye sahip yüksek kaliteli çözümler sağlayabiliriz:

Alüminyumun kesilmesi ve ayrıştırılması

Eski doğramalar binadan çıkarıldıktan sonra, alüminyum diğer tüm malzeme türlerinden ayrılır ve işlenmesi kolay parçalar halinde kesilir.

Alüminyumun eritilmesi ve kütüklerin dökümü

Ayıklanan alüminyum, temel malzeme olarak yeniden kullanılabilecek kadar saf hale geldiğinde eritilir ve kütükler halinde dökülür. Kütük, alüminyumu ekstrüzyon makinelerine besleyen ekstrüderlere taşımak için kullanılan şekildir.

Profillerin ekstrüzyonu

Kütükler doğru sıcaklıkta yeniden eritilir ve yüksek basınç altında bir kalıptan geçirilir. Çıkan malzeme düzleştirmek için biraz gerilir ve ardından doğru uzunlukta kesilir - çoğu durumda yaklaşık yedi metre.

Bir proje için profil siparişi

Yerinde yapılan ölçümlere dayanarak, bir pencere imalatçısı bir sonraki projesi için belirli bir renkte profil sipariş eder. Bu nedenle yedi metre uzunluğundaki profiller imalatçıya gönderilmeden önce bir boyama veya eloksal işleminden geçirilir.

Yeni pencerelerin imalatı ve montajı

İmalatçı profilleri doğru boyutta keser ve uygun şekilde monte eder. Pencereler hazır olduğunda şantiyeye taşınır ve yapıya monte edilir. Birkaç on yıl sonra döngü yeniden başlayabilir.

Alüminyumu neden geri dönüştürüyoruz?

Şimdi nasıl olduğunu biliyorsunuz, ancak neden alüminyumu geri dönüştürdüğümüzü açıklayalım. Alüminyum, sistemlerimizde kullanılan ana malzeme olduğundan, ürünlerimizin sürdürülebilirliğini geliştirirken en büyük etkiye sahiptir.

Tüm "ömrünü tamamlamış" alüminyumun %95'i şu anda yukarıda açıklandığı gibi geri dönüşüm sürecinden geçmektedir. Bununla birlikte, mevcut küresel alüminyum talebi, geri dönüştürülmüş alüminyumun kullanılabilirliğini aşıyor - bu da endüstrinin hala birincil alüminyum üretmesi gerektiği anlamına geliyor. Neyse ki Reynaers Aluminium da dahil olmak üzere birçok şirket, alüminyum üretimini hidroelektrik gibi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla destekleyerek karbon ayak izlerini azaltmaya çalışıyor. Sonuç, "düşük karbonlu alüminyum" olarak adlandırdığımız şeydir.

Reynaers Aluminium tüm ürünlerinde geri dönüştürülmüş ve düşük karbonlu alüminyum arasında mükemmel bir denge kurmayı hedefliyor. Bu şekilde, düşük enerjili veya pasif bina projeniz için mükemmel çözümü sunabiliriz. Gelişmiş termal performans ve akustik yalıtım, çoklu güvenlik özellikleri ve sınırsız tasarım seçenekleri ile yeşil bina bileşenlerimiz her türlü yapının mimari ihtiyaçlarını kusursuz bir şekilde karşılar.

Alüminyumun çevresel etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

Daha fazlasını buradan okuyun

Copyright

The Giving Tree – Faulkner Architects (architects), Joe Fletcher Photography (photographer)